Obchodujte KONTEXT trhu

Je spousta, spousta nástrojů, které nám mohou ukázat, v jakém kontextu trhu se zrovna nacházíme. Hned se k tomu dostaneme, ale ze všeho nejdřív bych rád vysvětlil co pod pojmem “kontext” myslím. 

Každý den dělám analýzu pro členy Premium TA. Před několika dny, když cena BTC spadla na 3370 USD, vytvořila tu knot a poté se ustálila kolem 3410 USD jsem napsal, že ikdyž je trh velmi přeprodaný, nemyslím si, že to bylo úplné dno – že očekávám 5. vlnu, která půjde ještě o něco níž. Vstupuji proto teď do malého longu, ale větší nákupní ordery dávám do konkrétních zón níže.  V té chvíli vypadal trh nějak takto: 

Ten den Bitcoin stagnoval. Odpoledne mi přišla zpráva, jestli si ještě pořád myslím, že půjde trh dolů, protože tazatel čeká v shortu a nic se neděje. 
To je super otázka a jsem moc rád, že mi přišla, protože takto může pomoct více lidem uvědomit si, že na kontextu záleží. 

Takže jak zjistím kontext trhu, který je na obrázku? Dokážu to jenom z čistého grafu? Ano, ale těžce.

Na určení kontextu jsou tu indikátory. Nemůžete podle nich přímo obchodovat, ale dokáží vám dát poměrně jasnou představu o tom, v jakém stavu je trh celkově. Jestli bude mít spíš tendenci jít nahoru, nebo dolů. 

A je úplně jedno, jaký indikátor použijete. Všechny fungují velmi podobně. Přidejme si tam třeba klidně 3, které používám nejčastěji – RSI, Stochastic a Bollingerovo pásmo

  • RSI je na hodnotě 11 – hluboce přeprodané. 
  • Stochastic je v přeprodané zóně a začíná se točit nahoru
  • Bollinger Bands – jsme hluboce pod jejich supportem.  

To jsou hodnoty pro 1h graf, na vyšších TFs je to podobné. 

Trh je přeprodaný. To je kontext! Přeprodaný trh nemůžu shortovat, nedává to žádný smysl. To je přesně to, v čem dělá naprostá většina traderů chybu – něco jde dolů, a tak to shortují. Jenže v momentě, kdy si uvědomíte, že to jde nějak moc dlouho dolů – se trend otočí. Právě proto, že kontextem je v té chvíli přeprodaný trh.

Pokud chcete dostávat aktuality z Blockspace, připojte se na náš Telegram, nebo Facebook 🙂

Jasně, tady se vycházelo z informace, že uvidíme ještě jednu vlnu dolů (což se nakonec potvrdilo). Ale opět si uvědomte kontext – při přeprodaném trhu znamená další vlna dolů příležitost k nákupu (tak, jak jsem to psal). Ne příležitost k shortu. 

Možná si teď říkáte, že je to přece jedno – pokud bude pohyb dolů, tak na tom jde vydělat oběma způsoby – nejprve to shortnu, a poté skočím do longu, že? 

Ne. Proč? Protože nikdo neví na 100%, kam trh půjde. Musím tedy počítat vždycky s tím, že se mýlím – a podívat se na to, co to pro mě bude znamenat. 
Předně – trh funguje jako pružina, takže pokud je extrémně stlačený (extrémní úrovně nám ukážou indikátory), bude následovat odraz do druhého směru. Díky zkušenostem dokážu říct, že pravděpodobně bude následovat 5. vlna, a proto si mohu vzít potenciálně lepší vstupní pozici do longu. Pokud se mýlím, nic se mi nestane. Nic neriskuji. V nejhorším případě přijdu o možnost zisku. 

Pokud ale skočím do shortu i přesto, že je trh v přeprodané zóně a budu spoléhat na poslední vlnu dolů – a budu se mýlit, bude to znamenat v lepším případě ztrátu (pokud mám SL), v horším případě zůstanu uvězněný v shortu. Vyplatí se to? Nevyplatí, riziko je prostě moc velké. 

Co z toho plyne?

To, kam vedou šipky na grafu, není všechno. Občas předvídám pohyb dolů a je to znamení pro short. Jindy je to znamení pro long. Proto v analýzách vždy také píšu, co přesně dělám já. Jestli to pro mě znamená šanci na dokup, nebo na short. Protože se řídím celým obrázkem.

Kdo ale nejste ve skupině, dívejte se nejenom na směr trhu, ale především na to, co to znamená v celém kontextu. A co má být vaše příští akce. 

Kam dál? 

Můžeš se připojit k pravidelným analýzám zde
Odebírej Telegram, nebo sleduj Blockspace na Facebooku, aby ti novinky neunikly 
Chceš se vzdělávat v tradingu? Pak bys neměl vynechat tuto stránku! Napsat komentář