Bitcoin + altcoiny: přehled týdne 19.11.2018

Ahoj, máme za sebou celkem dynamický týden, takže si pojďme lehce shrnout co se vlastně dělo a jak to pohlo s trhem.

Hlavní událost posledního týdne byl fork BCH, kde Craig Wright vyhrožoval, že pokud těžaři nepodpoří jeho síť BCH SV, tak bude muset prodat svoje BTC, aby mohl svoji těžbu financovat. A že mu je jedno, jak moc to stlačí cenu BTC. Celá situace byla hodně vyhrocená a pro většinu lidí nejistá. Nevěděli jsme, co se může a nemůže stát. Podle mého názoru právě tato nejistota stlačila cenu pod technickou úroveň 6200, o které jsem mluvil jako o klíčové v minulé týdenní analýze. Jakmile se tato úroveň prorazila, nastal lavinový výběr SL a likvidace přepákovaných pozic a cena se pohla na letošní low, které na Bitmexu bylo 5180.

Alty to vzaly poměrně dobře. Ikdyž tam nastalo pěkné vykrvácení, stále se většina z nich držela nad minimy tohoto roku. Graf BTC se snažil prorazit rezistenci 5600/5700, ale jednoduše jsme v těchto úrovních nenašli dostatek nákupní síly. Dnes ráno potom nastalo menší vykrvácení BTC (na Mexu máme low 5300, takže žádná velká věda), ale altcoiny to tentokrát zasáhlo opravdu hodně a většina spadla pod svá letošní minima. Takže coiny jako LTC, NEO, dokonce i ETH jsou v této chvíli na nejnižší úrovni od začátku roku 2018.

Jak to vnímat? Pro hodlery to je jasná situace – dává smysl, že každé roční minimum, vytvořené po delší době, není prodejní, ale nákupní úroveň. Zatím se to v roce 2018 nevyplatilo, ale myslím, že ta doba brzy přijde.

Pro tradery je to trošku těžší. Jsme pod spoustou důležitých supportů, takže by dával smysl short. Ale BTC, stejně jako naprostá většina altů, je v oversold zóně. A shortovat přeprodaný asset opravdu smysl nedává. Už v minulém videu jsem říkal, že BTC je na denním RSI tak přeprodaný, jak byl naposledy v srpnu 2015.

Myslíte si, že to nic neznamená? Znamená to asi tolik, jako když jsem na konci července upozorňoval na nejvíce překoupený BTC od začátku roku. Taky to mělo svůj význam. Potom jsem to stejně zobchodoval špatně, protože jsem se nechal unést jedinou teorií, že nastane ještě 5. vlna. Takovéhle chyby se stávají, ale je dobré mít je v paměti, abychom je nedělali znovu. A tak, jako byl v červenci nejlepší čas na short, teď je nejlepší čas na long, pokud se bavíme o horizontu následujících týdnů.

 

Ten zásadní problém s Bitcoinem je teď v tom, že zaprvé grafy vypadají na směnárnách s USDT úplně jinak, než na směnárnách s USD. A na grafech s Eurem vypadají ještě jinak, protože Dolar v poslední době oproti ostatním měnám posílil. Takže už jenom vzhledem k tomu, k jaké měně BTC přirovnáváme, se nám bude nabízet několik úplně různých scénářů.

Druhý problém je, že i v páru s USD jsme vytvořili několik trendovek, u které nikdo nedokáže říct, jestli je ta, či ona validní. A různí analytici požívají takové, které se jim do obrázku hodí. Podívejte se třeba na následující obrázek:

 

 

 

 

 

 

 

Vidíte zde denní graf BTCUSDT, na kterém máme dvě jasně patrné rezistenční trendovky, vyznačené žlutě a bíle. Ta žlutá trendovka nám říká, že cena došla přesně na rezistenci, ze které se odrazila dolů, takže bychom měli dojít na support kolem 4600 USD. Ta bílá nám naopak říká, že jsme rezistenci falling wedge již prorazili a toto je pullback. Vždy, když se cena dostane lehce pod tuto trendovku, je hned vykoupena zpět (knoty). A teď záleží čistě na tom, co daný trader chce “dokázat”, to si vyznačí na grafu. To, co bych v dnešním článku chtěl předat, tedy nejsou scénáře dalšího pohybu, ale spíš myšlenka, že v téhle době si musíte opravdu dávat pozor, co Vám který analytik říká.

Co se týče dalších pohybů, myslím si, že aktuálně by měl nastat skok nahoru. Snad na všech TF jsme v divergencích jak na BTC, tak na altech. Tohle je neudržitelné. Otázka je, jak se trh zachová v úrovních kolem 5,8-6k. Pokud zde budou chybět obejmy, můžeme ještě poté vytvořit nové low kolem 5-4,8k. Níž ale trh opravdu nevidím.

Takže jako vždy – nenechte se zastrašit. V dobách, kdy na trzích panuje strach, je nejlepší šance nakoupit. Trh jde v cyklech a nikdo nebude jenom prodávat. Očekávám na altech minimálně 10% retrace po dnešním krvavém ránu.

 

 

Napsat komentář