Přijde dump? Pohled na BTC

V současné době vidím na trhu dva typy traderů:

  • Ti, kteří předpovídají obrovský dump na úrovně kolem 2500-2000 USD
  • Ti, kteří očekávají pokračování bullish trendu

Signály na obě strany dávají smysl, proto jsem v poslední době velmi opatrný a většinou vstupuju jen do denních obchodů (všechny detaily zveřejňuji denně ve skupině Premium TA).

Můj plán byl takový, že se otočíme na lehce nižších úrovních (3400-3350), maximálně vyklesáme na roční low (3150), odkud se trh odrazí, vytvoří formaci dvojitého dna a vystartuje nahoru.

Jak jsem ale říkal, i signály pro bearish verzi (tedy tu, že v dalších týdnech najdeme nové low), dávají smysl. 

Zastávám názor, že většina traderů, které v česku najdete, jsou buď sentimentálně medvědi, nebo býci. Medvědům jde nádherně predikovat trh, pokud klesá, tam se cítí jako doma. Naopak pokud cena roste, nedaří se jim. A přesně naopak je to s býky. 
Není to proto, že by nedokázali uvažovat racionálně, ale proto, že ten “jejich” směr jim dává daleko větší smysl. 

Já o sobě třeba vím, že mám spíš býčí pohled – a co s tím dělám? Snažím se naopak hledat bearish argumenty a signály, abych svůj sentiment vyrovnal. Jeden dost zajímavý jsem našel a moc rád bych se o něj s vámi podělil 🙂 

Následující graf zobrazuje cenu BTC a ve spodní straně obrazovky najdete long a short pozice na Bitfinexu (shorty červené, longy zelené). 

https://www.tradingview.com/x/YjrVN0am/

Všimněte si, že spodní hranice shortů tvoří pomyslnou supportní trendovku, od které se odráží. Zároveň je i horizontální úroveň kolem 20k BTC v shortech jakýmsi “supportem”

Co je ale zajímavější – vždy, když shorty dosáhly těchto minim, cena začala padat – není divu, pokud začaly růst shorty, tak se tvořila obrovská prodejní síla. (Lehkou výjimkou je únor, kdy shorty začaly růst již během uptrendu, cena nakonec ale také spadla, a to o 30% níž, než byla, když začaly shorty stoupat. )

Dnes máme opět shorty na úrovních 20 000 BTC. Může nás tedy čekat dump? Rozhodně – 6x v posledním roce (5x, pokud nepočítáme únor), se tato situace opakovala. 

Pokud jsme byli na 20k BTC, tak od konce dubna 2018 jsme ve 100% případů dostali dump, a to o 25-50%, což by nám dnes (od vrcholu) dávalo targety 3000-2100 USD/BTC

Neříkám, že na základě této jedné informace musíme jít dolů, ale chtěl bych tímto varovat. 
V prosinci jsem psal, že si pamatuji na svou chybu v dubnu, kdy jsem viděl přeprodaný market a nenakoupil. Říkal jsem, že jsme ve stejné situaci, a proto akumuluji – a byla to pravda. Trh měl % zisky největší od dubna 2018. 

Vzpomínám si ale ještě na jednu chybu, kterou jsem udělal – a to bylo, že jsem na konci července mířil asi o 300 dolarů výš než trh šel a ikdyž jsme měli masivní výrodej, pořád jsem čekal na pokračování trendu. To mi vymazalo velkou část zisků, které jsem při předchozí pumpě udělal. 

Můžeme být opět ve stejné situaci, tak si na to hlavně dávejte pozor 🙂

Pokud chcete těžit z jakéhokoli trhu, přidejte se do Premium TA pro každodenní analýzy! 

3 komentáře: „Přijde dump? Pohled na BTC

  1. Právě že už to platilo hodněkrát tak je velká šance že přestane. Taky jsem si toho všiml. Ale to už vice věřim že to udělá dvojtý odraz a směr nahoru.

Napsat komentář