Lowcost cestování aneb jak cestovat s dírou v kapse.

Lowcost cestování aneb jak cestovat s dírou v kapse.

Procestovat svět bez peněz?

To zní přece jako sen! Ale přece je to možné. A ne, nemusíš přitom žít jako bezdomovec.

Rozhodně můžeš cestovat téměř zadarmo a nebo jen s menším obnosem peněz. Zaleží jen na tom, co vyhledáváš a jak moc se na to připravíš.

Co při cestování vyžaduje nejvíce peněz? Doprava, ubytování a jídlo. Dnes se podíváme na dopravu – je to obsáhlé téma a kdyby byl zájem, tak můžu v budoucnosti rozebrat ubytování nebo jídlo.
Hurá na to!

Doprava:

Tady začíná celý proces cestování – na dané místo se musíte nejprve dostat. A pokud nechceš jít do Paříže pěšky, tak bych doporučoval se něčím svézt. Podíváme se na 3 nejčastější dopravní prostředky: letadlo, vlak, auto.

Letadlo

Zaručeně nejrychlejší a nejlpohodlnější způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, obzvlášť při větších vzdálenostech.

Lidé ho často spojují s nejvyšší cenou, ale tak tomu rozhodně není. Pokud víš, jak na to, bude to tvůj nejlevnější a nejefektivnější dopravní prostředek.


Co hraje roli u ceny letenky?

 1. Kdy?
  Obecně vyjde levněji létat mimo sézonu. Tudíž mimo letní prázdniny a pak všechny ty volna okolo svátků.
  Zároveň se také vyplatí dívat se na den odletu, protože Pátek-Sobota-Neděle bývají nejdražší. Suveréně nejlepší den pro odlet i návrat je Úterý, takže pokud ti nevadí přiletět a odletět v úterý, tak si najdeš NEJLEVNĚJŠÍ LETENKY.

 2. Odkud?
  Když se jedná o cenu, tak nejlevnější jsou ty nejfrekventovanější a největší letiště. Díky velkému provozu a častým spojům si aerolinky můžou dovolit dát nižší ceny, naopak u menších letišť s menší frekvencí, není ani jisté, že se letadlo z poloviny naplní, a tak aerolinky nechavají cenovou laťku pěkně vysoko.
  Letenku se vždy vyplatí koupit ve městě, které má z vašeho okolí největší letiště.
  (Já osobně dojíždím za letenkou do města vzdáleného až 3 hodiny autobusem. Vyjdnejlevnější jsou ty nejfrekventovanější a největší letištěe to levněji a čas strávený v buse jsem schopný dobře využít.
  Např. z Brna dojíždím do Vídně, Prahy a občas i Bratislavy)
 3. Kam?
  Co se týče toho “kam”, tak platí stejná pravidla jako u “odkud”. Na větší letiště budou častější linky a tedy i levnější. I kdybys nechtěl letět na dané místo, bude levnější se z něj dostat do blízkého okolí.
  (Např. chcete se dostat na Laos, ale letenku koupíte do Bangkoku a pak se po vlastní ose dopravíte na Laos)

Kde hledat nejlepší letenky?

Kiwi.com

 • Nejlepší vlastnost: umožnuje vybrat geografickou kružnici pro odlet i přílet
  → Zjistíte odkud z vašeho okolí je nejlevnější letět na dané místo/do okolí daného místa.
 • Možnost nastavení délky pobytu
  Např. od 3 po 8 nocí
 • Možnost nastavení rozmezí odletu a příletu
  Např. chci odletět mezi 3. a 10. dubnem a vrátit se mezi 6. a 9 dubnem
  (+ možnost korigovat pomocí délky pobytu)
 • Možnost letět “kamkoliv”
  Skvělá vlastnost pro lidi, kteří prostě někam chtějí, neví kam a hledají levné letenky.


Levnocestovani.cz

 • Ideální varianta pro lenochy jako já, kteří nechtějí nic hledat – jenom občas zchecknout stránku a zjistit, kde jsou zrovna nejatraktivnější letenky.
  ⇒ Hledáním se zabývá skupina zkušených redaktorů a cestovatelů a na tobě je už jen jejich úsilí využít 🙂

Vlak

Nejflexibilnější a občas může být i nejlevnější. Výhodou je, že vlaky jezdí velice často a že ceny závisí na vzdálenosti a ne velikosti cílového města.


Např. v ČR jako student jezdíte se 75% slevou a na Slovensku zdarma. V obou případech musíte mít zařízenou studentskou kartičku a na Slovenesku musíte být zaregistrováni do systému ZSSK.

Co se týče zahraničí, tak pro flexibilní cestování se občas vyplatí koupit jízdenku Interrail. Ta ti umožnuje cestovat jakkýmkoliv množstvím vlaků (např. po Evropě) po dobu trvání jízdenky (např. měsíc).

Ta byla v minulosti velice atraktivní díky své nízké cenně, ale co se týče 2019, tak je předražená a vyplatí se jen tehdy, kdy chcete cestovat dlouho dobu a často se přesouvat.

Image result for interrail map


Auto

Představuje možnost jednoduchého přizpůsobení a největší výhodu při cestování ve více lidech (4-5 nebo víc – záleží na velikosti auta).

Zároveň ale přináší největší riziko a nestabilitu – když se porouchá, když bude neupravená/rozbitá cesta, když nabourám… Tohle všechno pak musíte řešit na vlastní pěst a náklady a rázem to není úplně “lowcost”.

Za mých zkušeností, co se týče levno-cestování, tak bych doporučil auto jenom pro 3 a více lidí a ve vyspělejších zemích. Např. na Ukrajině silnice vypadají jako lesní stezka pro zvířatka, která se ráda rochní v bahně.

V případě kdy cestuješ sám nebo ve dvou, tak se dá skěle využít server Blablacar.cz, kde si můvýhodu při cestování ve více lidechžeš zabookovat spolujízdu s jedním z řidičů, který zrovna jede po tvojí trase.
Nebo naopak můžeš svou jízdu sdílet na Blablacar, když jedeš sám nebo i ve třech, abys něco na jízdě ušetřil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *