Mají investice smysl i pro tebe?

Píše se rok 1913 a nacházíme se v Německu. Je tu pán, který se rozhodne, že po sobě chce něco zanechat svým potomkům, a tak ušetří celý měsíční plat, čož bylo 1000 Marek. Tuto bankovku schová do dózy a zakope ji.

Stejný nápad má i jeho soused, který se ale obává toho, že by mohla bankovka v zemi shnít, proto se rozhodne svých 1000 Marek směnit za zlato, které poté také zakope na svojí zahradě.

Dnes na těchto pozemcích žijí jejich vnukové a když na zahradě hloubili jámu pro nový bazén, oba našli dózu s pokladem od svého dědečka. První z nich našel bankovku, a když se podíval, za kolik by bylo možné ji dnes prodat, zjistil, že její hodnota je asi 100 korun. A kvůli stokoruně se s ní nechtěl zabývat, proto ji hodil do koše.

Druhý ve své dóze našel 55 uncí zlata. Když se podíval na jejich hodnotu, nestačil se divit. Zjistil, že je prodá za 1 600 000 korun!

Během 100 let se jeden měsíční plat buď 60x rozrostl, nebo skončil v koši. I to může být rozdíl mezi tím, jestli investuješ, nebo ne. Tak co myslíš, má to smysl?

V předchozím článku jsme si řekli, jak si udělat pořádek ve svých financích a jak si jistě vzpomínáš, byla tam malá zmínka o tom, že bychom si měli minimálně 10% ze svých příjmů spořit na investice.

V tomto článku si povíme proč to tak je. Proč se soustředit na způsoby, jak je rozmnožovat.

Většina lidí žije tak, že chodí do práce a buď spoléhají na to, že později dostanou peníze od státu ve formě důchodu, nebo si v lepším případě spoří do penzijního fondu. Pokud by sis měl z tohoto článku odnést jedinou myšlenku, je to tato: To, co dělá většina, je vždycky špatně.

A platí to i v tomto případě. Řekněme, že chceš žít běžný život, chodit 40 let do práce a část vydělaných peněz si odkládat do nějakého fondu. Když se rozhodneš do takového fondu dávat třeba zmíněných 10% přijmu, tak to bude podle průměrného platu 2500 kč měsíčně.

Jak jsem ale psal v článku o penězích, jejich hodnota se neustále snižuje, a tak za 40 let, kdy odejdeš do důchodu, bude průměrný plat pravděpodobně kolem 100 000 korun. Jako 10% bys tedy odložil 10 000 měsíčně!

Těch 2500 korun, které sis odkládal dnes, bude mít 4x menší hodnotu, takže na každé 4 měsíce práce dnes, ti bude stačit jenom jeden měsíc práce v budoucnu.

Tak má smysl si dlouhodobě odkládat peníze stranou? Ne! Ale stejně mluvím o tom, že si máš schovat 10% z každé výplaty, tak kde je rozdíl?


Rozdíl je v tom, co s nimi uděláš potom – většina lidí je nechá někde ležet a “úročit” v nejlepších případech 2%.
Ty nechceš být jako většina, tak se začneš zajímat o to, jak můžeš peníze investovat. Možností je spousta, od akcií, přes ETF, drahé kovy, nemovitosti, nebo jsou v poslední době vyhledávané i P2P půjčky .

Nejspíš vůbec netušíš, co tato sprostá slova znamenají, co? Neboj, všechno si to v dalších článcích vysvětlíme.
Teď stačí vědět, že to jsou způsoby, jakými můžeš své peníze rozmnožovat. Dáš do toho 2500 a za pár let vybereš 5000. Dáš tam 25 000 a později vybereš padesát. Chtěl bys to umět? Tak nenechávej hnít své peníze na účtu, tam ti k ničemu nejsou. Raději se v investicích co nejvíc vzdělávej, abys takového výsledku mohl dosáhnout.

Nebuď jako většina a uvažuj, jak využít své bohatství, aby pracovalo pro tebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *