Motivace je 5x hlouběji. Najdeš ji?

Je leden – měsíc, kdy si dáváme své předsevzetí, plníme je…a často je i opouštíme. Asi ti nedá moc práce si vzpomenout na někoho, kdo ti řekl že chce zhubnout… a za týden ho vidíš znovu v Mekáči.

Fitness centra na tom žijí – mohou dát krásnou slevu na roční permanentky, protože vědí, že většina nových klientů se tu za měsíc ani neukáže.

Je to i tvůj případ? Chtěl bys ve svém životě něco změnit? Vylepšit? Naučit se? Asi ano, vždycky máme v čem se posouvat.

Ke změně vedou jenom dva jednoduché kroky:

  • Začít
  • Vytrvat

To se pěkně čte, že? Vypadá to jednoduše a bezpracně. Asi si ale vzpomeneš na situace, kdy jsi chtěl začít běhat, ale pak ses vymluvil na počasí. Nebo sis chtěl osvojit novou ranní rutinu, ale uběhlo několik dní a z vyhřáté postele se ti do studené sprchy prostě nechtělo, tak jsi to vzdal.

Neboj, nemám ti to za zlé. Sám jsem s ranní ledovou sprchou začínal alespoň 10x, než jsem si tento návyk přidal do běžného života. Jak se mi to po tolika neúspěšných pokusech podařilo?

Úplný základ je totiž motivace. Jasně, slyšel jsi to už tisíckrát a stejně  ti ani motivace nevydržela, takže si myslíš, že to nefunguje. Ale proč se to teda pořád říká, pokud to nefunguje?

Vezmi si to ale takto – pokud začínáš se cvičením a zeptám se tě proč, řekneš mi něco ve smyslu “chci zhubnout“. Nebo “chci nabrat svaly“. Většina lidí si myslí, že tohle je ta motivace, která ti zajistí, abys vydržel v novém návyku. Není to pravda a ty to víš, jinak by tvůj život vypadal trošku jinak.

Pojďme si říct, jak můžeš najít opravdovou, hlubokou motivaci něco dělat.

5x PROČ

Systém, který ti chci ukázat, je neskutečně jednoduchý – pokud se tě zeptám proč cvičíš a ty mi odpovíš “protože chci zhubnout”, tak to je ta nejpovrchnější motivace. Uvažuj o tom jako o úrovních – toto je úroveň 1, protože je to 1. odpověď, která ti vyskočí v hlavě.
Pokud týden na to dostaneš hlad a vedle tebe je fastfood, motivace k tomu najíst se, je stejně tak povrchní, ale zároveň ti zrovna teď komplikuje život, protože ti už fakt kručí v břiše.

Možná si v té chvíli vzpomeneš, že chceš zhubnout, ale je to jen tenký hlásek v pozadí a stejně si tu pizzu koupíš. Hubnutí jde stranou.

Pojďme tedy najít motivaci trošku jinak, a to 5x hlubší. Čím hlouběji jdeš, tím je motivace hodnotnější. Ale přestaňme už s teorií, nejlépe to stejně pochopíš na následujícím příkladě:

Dejme tomu, že si dám předsevzetí začít pravidelně cvičit. Proto se sám sebe musím zeptat na tyto otázky (a ideálně si je sepsat):

Proč chci cvičit?
Protože chci zhubnout.

Proč chci zhubnout?
Protože nechci mít tak velké břicho.

Proč nechci mít velké břicho?
Protože se se mnou kvůli mému vzhledu rozešla přítelkyně.

Proč mě to trápí?
Protože pokud si chci najít hezkou a zajímavou partnerku, musím vypadat lépe, proto chci shodit x kilo.

Proč si chci najít hezkou partnerku?
Protože pokud mám s někým strávit zbytek života, pak ho chci strávit s někým, kdo se mi bude líbit a budeme si rozumět.

OK, dostali jsme se docela hluboko. Samozřejmě je možné jít ještě dál, ale zkus se teď zamyslet – dáš si radši pizzu, nebo raději strávíš zbytek života sám, případně s tlustou manželkou, se kterou si ani trochu nerozumíš? Která motivace má vyšší hodnotu?

  • Tvůj prázdný žaludek je motivace na úrovni 1 pro činnost najíst se.
  • Tvoje motivace ve formě atraktivní přítelkyně je úroveň 5 pro to, aby ses ovládl.


To už si sakra rozmyslíš, jestli tu pizzu potřebuješ, že?
Jednoduché a účinné.

Teď už víš, že i motivace má různé úrovně a tvůj úspěch může záviset právě na tom, jestli jsi ochotný strávit 10 minut tím, že se ponoříš do sebe a najdeš svoji hlubokou motivaci. Jestli to ale opravdu zvládneš, nebo si to jen založíš do šuplíku “zajímavých nápadů”, je jen na tobě.

Pokud to chceš posunout ještě dál, můžeš si třeba nainstalovat appku, která ti v budování nového zvyku pomůže. Nebo si kolem sebe můžeš začít tvořit okruh lidí se stejnými cíly.
Ale napsat si své 5x PROČ tvoří základ, na kterém teprve můžeš rozvíjet další možnosti.

Tak si ty základy hned vybuduj. Sedni si, napiš své důvody, začni a vytrvej.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *