Lpění a Odpor – když sám sebe žereš zaživa

fight, odpor, seberozvoj

Jak vzniká utrpení?

Dostal ses do nepříjemné situace.

Řekněme, žes právě došel ke svému novému autu a co nevidíš. Přes celý dveře řidiče je dlóuhej škrábanec od klíčů.

,,Jakej debil…?!”

Celý zrudneš a tvoje hlava se mění ve vír negativních myšlenek. Pár minut nadáváš…

Pak teda sedneš do auta, protože spěcháš do práce, ale od této chvíle se celý tvůj den nese ve znamení rozladěnosti. Jsi naštvaný a tenhle pocit se s tebou nese klidně ještě další den, týden, možná i měsíc… nebo celý život. Možná se to zrovna nebude týkat škrábance na autě, třeba ti někdo řekne něco hodně nepříjemného, z něčeho tě křivě obviní, podrazí tě…

Stalo se něco, co je pro tebe docela dost nežádoucí. A jelikož tvůj mozek byl během života naprogramován určitým způsobem, ty na to přirozeně reaguješ. Odporem. Aniž by sis to uvědomoval.

Pak už se to jenom hezky násobí. Vzniká reakce – odpor. Následně vzniká reakce na odpor – nepříjemný pocit. A následně další reakce – odpor k nepříjemnému pocitu. A tak jedeme dál a dál.. celý den. Život.

Jak to změnit?
Docela jednoduše…

Přesekni to vlákno. Přestaň vytvářet další reakce.

Nojo, když ono se to snadněji řekne, než udělá…

To si piš. Změnit vzorec chování, kterej máš pod kůží celej svůj dosavadní život, to není brnkačka. Vlastně je to tvrdá práce. Na několik let. Pro někoho na celý zbytek života. Ale jakmile po téhle nové cestě vyrazíš, nikdy to už nebude jako dřív. Každým krokem bude tvůj život snazší a lepší. Budeš svobodnější. Od zbytečného trápení, který si sám vytváříš.

Musíš jenom začít. Protože nikdo jinej to za tebe neudělá. Žádnej guru, nebo terapeut, ani kamarád nebo tvoje máma. Jenom ty sám se můžeš změnit.

Chci ten zažranej vzorec změnit. Ale jak?

Přesekni to. Začni pozorovat.

Nebuď ten, kdo si vytváří další reakce. Vše začíná u toho, že máš/děje se, co nechceš nebo nemáš/neděje se, co chceš – na něčem lpíš nebo k tomu máš odpor. Začni si to uvědomovat. Jakmile začneš mít nepříjemné myšlenky, pocity, zeptej se sám sebe:

Čím to začalo? Na čem lpíš? K čemu cítíš odpor?

Pak ten pocit jenom pozoruj. Pokud nezvládáš pozorovat pocity, zkus se zaměřit alespoň na svůj dech. Zastav ten násobící se proces. Uvědom si, že žádný pocit, či myšlenka netrvá věčně a časem VŽDYCKY zmizí (ať už jde o něco nepříjemného nebo naopak)…

A pokud se v tom chceš zlepšovat rychleji, meditace ti zaručeně pomůže a celý proces usnadní. Zkus ji zařadit do své ranní rutiny.

Kdyby ti k tomu náhodou chyběla motivace, díky článku o prohloubení motivace si ji zaručeně dlouhodobě udržíš.

Pusť se do toho…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *